Konzervace potravin

Módní vlny se nevyhýbají ani úpravě potravin. Momentálně je v módě odmítání průmyslové konzervace potravin ať již zavařováním, zmrazováním, nakládáním či uzením. Argumentem odpůrců je, že se jedná o proces snižující výživnou hodnotu potravin

Ovšem je obecně známo, že uvedené příklady způsobů zpracování mají i své kladné stránky. Zejména je důležité, že bez těchto způsobů úpravy používaných k uchování potravin, by se značné množství surovin vůbec nedalo využít a daleko víc by se rozšířily otravy jídlem. U mnoha čerstvých potravin totiž dochází k jejich kažení již od okamžiku, kdy jsou sklizeny, získány nebo zabity. Dokonce některé výrobky špičkové kvality, pokud se zpracují rychle hned u zdroje, mají často vyšší výživnou hodnotu, než „čerstvé“ potraviny, které jsou často v obchodech vystaveny i několik dnů, až v chladících pultech.

Tepelné zpracování

Tepelnými procesy se potraviny uchovají a prodlouží jejich trvanlivost, neboť se zastaví proces kažení a zničí škodlivé mikroorganismy. Díky tepelnému zpracování se bílkoviny a škroby v potravě snadněji tráví.

Je pravda, že se nedá zabránit ztrátám některých vitaminů během zahřívání. Ve vodě rozpustné vitaminy (tiamin, riboflavin a vitamin C se mohou vylouhovat omýváním nebo blanšírováním (proces spočívající v krátkém působení vařící vody, páry nebo horkého vzduchu na potraviny.) Horkovzdušné ošetření potravin se používá ke sterilování šťáv před balením do kartonů. Pomáhá zachovat co nejvíce vitaminů a přitom zničí bakterie.

Sušení

Tradičními metodami sušení se ztrácí až polovina obsahu vitaminu C a až pětina beta-karotenu. Zároveň se koncentrují hladiny cukru a vlákniny. Moderní metody jsou již šetrnější a zachovají živiny, jelikož tepelné procesy jsou méně drastické. K minimálním ztrátám vitaminu C dochází sušením metodou zmrazení – po prudkém zmrazení se odstraní led odpařením při nízkých teplotách.

Zmrazování

Výživná hodnota mražených potravin se často blíží jejich čerstvým ekvivalentům. Nemohou se ale uchovávat tak dlouho jako konzervované potraviny, protože některé vitaminy a nenasycené mastné kyseliny mohou oxidovat, pokud jsou vystaveny působení vzduchu.

Kvašení

Způsobuje minimální ztráty živin, naopak některé, jako B vitaminy, se mohou kvašením získat. Většinou se kvašením prodlužuje trvanlivost potravin.