V Japonsku se sklízí tato zelenina z oceánu již po celá staletí. Mořské řasy jedí Japonci ve velkém množství, jelikož využívají vysoké koncentrace některých minerálů. Až čtvrtina jídel v japonské stravě obsahuje některých druh mořských řas. Hojně se užívají jako ingredience do salátů, polévek a dalších jídel.
Součást diety
Mořské řasy jsou také důležitou složkou makrodietické diety. Ovšem i v Evropě lze najít některé jedlé řasy, které se vyskytují u mořských břehů. Má to ovšem podmínku, neboť je nutné nejprve zjistit, není-li daná oblast, kde se řasy nacházejí, znečištěna ropnými produkty, chemikáliemi a dalšími škodlivými látkami. Mnohé druhy řas jsou výborným zdrojem jodu, který je nesmírně životně důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. Ta produkuje hormony regulující tělesný metabolismus a tím i tělesný vývoj a růst. Nedostatek jodu se projeví zvětšením štítné žlázy nazývané struma.
Minerály a vitamíny
V mořských řasách jsou běžně obsaženy minerály, zvláště železo a měď, které jsou důležité pro zdravou krev. Dalšími minerály jsou hořčík, který je důležitý pro správnou funkci svalů a nervů, dále vápník pro dobrou stavbu kostí a draslík pro udržování tělesných buněk a rovnováhy tekutin. V mořských řasách je také zinek, který je nezbytný pro imunitní systém organismu.
Většina mořských řas obsahuje některé vitaminy skupiny B a beta-karoten, který je provitaminem vitaminu A. Jeho množství kolísá v závislosti na druhu řas a jejich kuchyňské úpravě. Významný je také obsah vitaminu B12, což je u rostlin velice neobvyklé. Zatím však není jasné, zda je v řasách aktivní a zda je naše tělo dokáže vůbec využít. V lidovém léčitelství se mořské řasy používají již velice dlouho na zácpu, nachlazení, artritidu a revmatické potíže.
Přípravky z řas
K doplnění stravy se užívají pilulky z hnědé mořské řasy. Hlavně kvůli obsahu jódu při mírných poruchách štítné žlázy. Stále populárnější jsou přípravky z některých sladkovodních řas. Obsahují všechny výživné látky jako zelenina, ale také bílkoviny. Sladkovodní řasy se sbírají v rybnících a jezerech, nebo se pěstují v umělých nádržích. Po sklizení se suší a prodávají ve formě prášku nebo tablet.