Základ pro svůj mikrobiom získáváme již v dětství. Asi nejlepší devizou pro rozvoj zdravého mikrobiomu je přirozený porod a kojení. Tyto podmínky jsou z mikrobiologického hlediska nejvýhodnější nejen pro složení střev novorozence, ale také pro jeho dobrou poporodní adaptaci. Kvalita mikrobiomu však v průběhu života klesá a aby dobře fungoval, je potřeba jej podpořit.

Pozor na vysoké množství sacharidů

Jíte-li často potravu s vysokým množstvím sacharidů a bez vlákniny, zatěžujete nejen svoje trávení, ale neprospíváte ani svým střevům. Žaludek si s přemírou potravin s vysokým obsahem sacharidů neví rady a nestrávené kousky míří rovnou do střev, kde jsou příčinou hnilobných procesů. V jejich průběhu vznikají bakterie, které mění složení mikrobiomu a problém je rázem na světě. Cítíte se malátní a bez energie, hůře spíte a vaše nálada je pod psa. Obvykle v tomto stavu saháme po povzbuzujících doplňcích stravy s vysokým obsahem ženšenu, který nás dokáže nakopnout. To není úplně špatná cesta, využívat bychom ji ale měli spíše nahodile, aby si tělo na podobné látky nevytvořilo rezistenci.

Dlouhodobé změny ve stravě a míře pohybu

Pro náš mikrobiom jsou mnohem zásadnější změny dlouhodobé spočívající ve změně stravovacích návyků a zařazení většího množství potravin s vysokým obsahem bílkovin. Ty podporují zdravé bakterie ve střevech a pomáhají nám cítit se lépe. Na místě je také pravidelný pohyb, který bychom si měli dopřát každý den. Není nutné podávat excelentní výkony, plně postačí půlhodinová procházka anebo krátký běh v mírném tempu.

Pozor na léky

Některé léky, například antibiotika složení mikrobiomu také poškozují. V průběhu jejich požívání je tedy vhodné zařadit do jídelníčku probatika buď v umělé podobě anebo v podobě vhodných potravin. Především kvašené, nakládané a fermentované zeleninové produkty dokážou v tomto ohledu téměř zázraky. Nebojte se eliminovat přechodný nedostatek energie způsobený nemocí i vlivem léků doplňky stravy zvyšující pocit energie. Výborný je v tomto ohledu například prášek z kotvičníku, který vám kromě energie také zvýší libido. Chcete-li svůj organismus posílit, zaměřte se především na jeho kvalitní trávení. Čas od času neuškodí i preventivně zařazená žlučníková dieta, která vás opět vrátí do kondice.