Podíváme-li se do minulosti, tak před 40 lety, byla rakovina děložního čípku závažným problémem pro ženy. S rozvojem testu PAP a novými možnosti, riziko této nemoci rychle klesá. Stále však nejsme mimo nebezpečí. Stejně jako u jiné nemoci i zde je dobré znát příznaky a odhalit rakovinu v raném stádiu.

Nastupující rakovina a její fáze vývoje však dávají najevo silné signály, které nám pomohou odhalit tuto zákeřnou nemoc v čas. Pojďme se podívat, jaké varovné signály nám tělo dává.

Bolest nohou

V rané fázi rakoviny děložního čípku, trpí ženy častým otokem a bolestí nohou. Je to způsobeno bobtnáním děložního čípku, který způsobuje odklonění krevního toku a dochází tak k této nepříjemné a velmi palčivé bolesti.

Poševní výtok

Pokud je poševní výtok jiný, než obvykle, může se jednat o jasný náznak nástupu cervikálního nádoru. Hlídejte atypickou vůni a sporadický vzhled.

Neobvyklé krvácení

V případě, že se začnete potýkat s neobvyklým a nepravidelným krvácením, vyhledejte lékaře. Nejčastěji se tento jev stává při sexu. Obzvláště pokud jste v menopauze, není radno brát tento projev těla na lehkou váhu.

Nepohodlné močení

Nejrychlejší a nejčastější indikací možné rakoviny, je nepohodlné a palčivé močení. Ostrý pocit během močení je způsoben rozšíření rakoviny do sousední tkáně. Může se však i o jiné zdravotní problémy. Neberte však pálení při močení na lehkou váhu a na nic nečekejte a vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.

Nepravidelné močení

Vzhled moči a časté močení může být dalším příznakem rakoviny děložního čípku. Pokud zažíváte změny při močení, jako je frekvence, ztráta kontroly močového měchýře nebo obarvení moči, vyhledejte svého lékaře.

Nepravidelná menstruace

Při menstruaci by měla být určitá pravidelnost v každém období měsíce. Pokud je tato pravidelnost narušena, je zapotřebí zbystřit. Může to být projev nastupující rakoviny. V některých případech, může nepravidelnou menstruaci vyvolat antikoncepce nebo jiné hormonální léky. Proto svůj případ konzultujte s lékařem.

Bolest při sexu

Bolest při sexu, také zvaná jako dyspareunie je další reakcí na nádor. Existuje však několik dalších důvodů proč může tento jev nastat. Obvykle je to spojeno s vnějšími faktory, jako je stres nebo jiná nemoc. Ne vždy se musí jednat o rakovinu. Měli byste však na to brát ohledy a všímat si tohoto varovného příznaku.

Bolest v oblasti pánve

Bolest v oblasti pánve během menstruace je celkem běžná. Problém nastává, pokud je delší, než obvykle. To může opět indikovat nádor v těle. Pokud ano, je dobré si hlídat aktuální stav a v případě potřeby vyhledat odborníka.

Bolest v zádech

Bolest v zádech je běžná pro lidi, kteří manuálně pracují nebo mají nadváhu. Na bolest tedy může mít vlit řada faktorů. Pokud však vybočí bolest v zádech mimo běžnou hranici a s časem se to nezmírňuje, je dobré navštívit lékaře. Opět se může jednat o nádor, který roste v oblasti páteře.

Nevysvětlitelné snížení hmotnosti a častá únava

Opět se zde jedná o projevy, které mohou mít různé proměnné. Nicméně pokud nenajdete důvody, proč se tento jev děje, neberte to na lehkou váhu. Nádor může snižovat množství červených krvinek, které jsou nahrazeny bílými a dochází tak ke snížení hmotnosti a časté únavě. Pokud tedy zažíváte náhlou nevysvětlitelnou únavu, nechutenství a rychlé snížení hmotnosti, navštivte svého lékaře, který vám doporučí další postup.