Pro pacienta s sebou obvykle nese plánovaná operace dlouhodobé emoce i praktické osobní přípravy a její termín je výrazně zatržen v kalendáři přes celou stránku. Pro lékaře – operatéra je v operačním programu chirurgického sálu jednou z mnoha položek pracovního dne, a to čím běžnější, tím pro pacienta – operanta lépe.

Profesní a profesionální příprava týmu je poněkud jiná než příprava pacientova, ale zájem je stejný: lepší stav po akci, rychlé hojení, rekonvalescence a návrat do běžného života nebo ještě lépe – lepší život než kdy před tím.

Díky četnosti výkonů, a tím pádem i díky nabytým zkušenostem, disponuje operační tým a pooperační pečovatelé mnoha radami, které moudrý pacient rád využije. Výběrem z těchto rad je stále častěji zmiňovaná vědomě udržovaná psychická pohoda a klid, trpělivost, uvolnění a samozřejmě nezbytná pooperační medikace.

Ta se dělí na lékaři předepsanou, související s předmětem operace, a doporučenou, což je většinou enzymový lék Wobenzym pro rychlejší hojení, zmenšení otoku a bolesti pooperační rány. Zkušenost totiž velí, že imunitní systém po radikálním zákroku zvenčí si rovněž zvenčí zaslouží i pomoc při aktivizaci hojivých procesů. Enzymy obdobné jako ty, které lidské tělo užívá samo, se k tomuto účelu hodí nejlépe. Pokud nechcete ztrácet čas naháněním tohoto léku systémové enzymoterapie po výkonu, přibalte si menší balení s sebou rovnou do nemocnice. První dávku obvykle lékaři doporučují s první pevnou stravou po operaci. Více na www.wobenzym.cz.