Sportovní příznivci fandící některému ze svých oblíbených sportovců, často slýchávají, že jejich favorita vyřadila z aktivní činnosti na určitý čas infekční mononukleóza.

Málokdo ví, co je příčinou tohoto onemocnění, jak se projevuje, jak se léčí a jak dlouho to trvá.

Co tedy je infekční mononukleóza

Někdy se říká, že jde o nemoc z líbání. Pravdou to je, ale jen z části. Jedná se o virové onemocnění dětí a mladých lidí, které způsobuje virus Epsteina a Barrové. Běžně tím trpí lidé ve věku od 15 do 25 let. Poměrně rychle se šíří ve školách, na universitách a ve sportovních oddílech, ovšem není tak vysoce nakažlivá, jak by se z těchto důvodů mohlo zdát. Nejlépe se virus přenáší slinami nakažené osoby. Proto se této chorobě někdy říká „nemoc z líbání“.

Jaké jsou příznaky

První příznaky jsou podobné jako u angíny. To znamená celková únava, bolesti hlavy a svalů, zvýšená teplota, zvětšené uzliny a bílý povlak na mandlích. V závažnějších případech může dojít k zánětu jater či dokonce ke zvětšení sleziny.

Léčení

Nemoc trvá běžně jeden až dva týdny. Někdy může pomoci mononukleózu zkrátit vhodná strava. Nemoc má za důsledek ztrátu tekutin potem, takže je třeba pít hodně vody, alespoň 1,5 litru denně, minerálky nebo ovocné šťávy. Dobrá je také ředěná ovocná nebo zeleninová šťáva, která dodá tělu vitamin C, beta-karoten a další živiny. Také se doporučuje bezinkový nebo mátový čaj. Z dlouhodobého hlediska je ovšem podle většiny lékařů nejlepším lékem na infekční mononukleózu vyvážená strava. Rozhodně je třeba se vyhnout alkoholu, který oslabuje imunitní systém a poškozuje játra. Pokud tyto rady nezabírají, je možné až do úplného uzdravení denně užívat vitamin C a B-komplex. Někteří terapeuti doporučují na začátku nemoci držet krátký půst, který by však nikdy neměl trvat déle než 24 hodin. Při něm se pacient může omezit čerstvou ovocnou nebo zeleninovou šťávu, bezinkový nebo mátový čaj a hlavně dostatek vody.