Játra jsou uložena v pravé horní části břišní dutiny, jsou chráněna žebry a představují v těle největší orgán. Provádějí více než 500 různých činností a nejméně 22 z nich je pro život zcela nezbytných. Játra jsou hlavním detoxikačním centrem těla – neutralizují a vylučují z těla jedy, léčiva, nikotin,alkohol a další látky obsažené v krvi.

Dále ukládají glukózu ve formě glykogenu a udržují hladinu cukru v krvi. Tvoří se v nich důležité bílkoviny a přeměňují nadbytečné aminokyseliny na močovinu, která je vylučována ledvinami. Játra také tvoří žluč, která se ukládá ve žlučníku a pak prochází do dvanácterníku, kde se účastní odbourávání tuků na malé lépe stravitelné částice.

Čím je činnost jater ohrožena

Všechny činnosti může ohrozit jaterní choroba, nejčastěji infekční (například virová hepatitida) nebo vysoká hladina alkoholu v krvi. Chronický zánět vede k onemocnění známému jako cirhóza jater. Účinky dlouhodobého nadměrného pití alkoholu mohou způsobit selhání jater. K příznakům chronické jaterní choroby patří žloutenka, horečka, ztráta ochlupení, nadmutí břišní dutiny a tvorba žlutých tukových váčků v horních očních víčkách.

Jak snížit zátěž jater

Především je třeba upravit jídelníček a snížit příjem tučných a sladkých jídel. Omezit pití alkoholu, kávy a čaje. Dále prospívá vyhnutí se kořeněným jídlům, která kladou na činnost jater zvýšené nároky.

V průběhu jaterní choroby se spotřebovávají tělesné zásoby vitaminu B12 a folátu. Výborným zdrojem obou vitaminů jsou zvířecí játra, rybí a mléčné výrobky. Folát je v čerstvém ovoci a zelené listové zelenině. K uzdravení jater pomáhá vysoký příjem vitaminu C obsažený v ovoci, zvláště v citrusových plodech. Vitamin C podporuje detoxikační činnost jater oslabenou nemocí.

Lidé trpící jaterní chorobou by se měli vyhýbat alkoholu. Pro ochranu činnosti jater je třeba se držet v bezpečných mezích: ženy by neměly pít více než 14 a muži více než 21 jednotek alkoholu týdně.

Vylučování odpadních látek z těla se zvýší pitím šťávy z červené řepy, mrkve nebo citronu.

TIP: Využijte levný copywriting od profesionálů