Všeobecně se míní, že špenát je bohatým zdrojem železa. Důvodem byla patrně filmová postavička Pepek námořník, který v populárních kreslených groteskách Walta Disneyho v ohrožení spolykal celou plechovku špenátu, aby svým svalům dodal netušenou sílu.
Toto nedorozumění vzniklo z prosté matematické chyby, ke které došlo při analýze špenátu a výpočtu obsahu železa v něm. Desetinná čárka na nesprávném místě přispěla k víře, že špenát obsahuje desetkrát více železa než ve skutečnosti. Skutečností je, že vaše tělo vstřebá více železa, budete-li jíst zeleninu společně s potravou obsahující vitamin C, hlavně ovoce a rajčata.
Co tedy špenát obsahuje
Jeho temně zelené listy obsahují mnoho cenných živin. Dokonce podle některých výzkumů je to nejmocnější ze všech zelenin, která pomáhá při prevenci rakoviny. Obsahuje karotenoidy ve vysokých koncentracích včetně beta-karotenu, který se v těle přetváří na vitamin A. Také je bohatým zdrojem luteinu, který má antioxidační účinky.
Špenát je také užitečným zdrojem kyseliny listové doporučované těhotným ženám jako prevence rozštěpu páteře u dětí.
V lidovém léčitelství byl špenát již od dávných dob předpisován při vysokém krevním tlaku, při anémii a zácpě. Je také zdrojem draslíku, který je důležitým činitelem při regulaci krevního tlaku.
Syrový špenát
Nemáte-li rádi vařený špenát a jeho mazlavost, zkuste experimentovat se syrovým špenátem, neboť patří mezi nejvýživnější salátové zeleniny. Z mladého špenátu lze připravit celou paletu salátů. Jeho mladými lístky můžete například nahradit hlávkový salát.
Záporná stránka špenátu (?)
Výživné klady jsou trochu brzděny vysokou koncentrací kyseliny šťavelové. V kombinaci s vápníkem a železem obsaženými ve špenátu, folát omezuje jejich vstřebávání a tělo tak může využít jen zlomek těchto důležitých látek. To vedlo k názoru, že konzumace špenátu ovlivňuje celkové vstřebávání vápníku. Studie však prokázaly, že teprve po masivní konzumaci špenátu by mohla kyselina šťavelová způsobit závažnější poruchy v přísunu vápníku.