Mozková mrtvice vzniká z důvodu narušení krevního oběhu v některé části mozku. Jedná se o čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí v USA. V těch lepších případech napadený mrtvicí přežije, ale zůstávají mu zdravotní omezení po celý zbytek života.
Jaké jsou druhy mrtvice
Mrtvice je dvojího typu: ischemická a hemoragická. První vzniká zablokováním nebo zúžením mozkových kanálků a snížením průtoku krve. Hemoragický typ se projeví po krvácení do mozku.
Mrtvice se v dnešní době skvěle léčí, ale vše záleží na včasném příjezdu k lékaři. Od trvalých následků a smrti, vás doslova dělí minuty. Pokud víte, jaké má mrtvice příznaky, můžete sobě nebo někomu jinému zachránit život. Nejčastější varovné signály mrtvice jsou:
- potíže s chůzí, ztráta rovnováhy nebo kontroly nad svým tělem.
- potíže při mluvení, vydávání nesrozumitelných slov.
- časté je také znecitlivění paže, nohy nebo obličeje, zejména na jedné straně.
- problémy se zrakem
Jak rozpoznat, že se blíží mrtvice
K tomu, abyste poznali, že se jedná o mrtvici, nepotřebujete lékařský diplom. Stačí si zapamatovat pár jednoduchých rad a pouček.
- Tvář
Před tím, než se mrtvice naplno projeví, vydá první signály tělo. Začněte u tváře. Pokud se vám jedna strana obličeje zdá pokleslá, požádejte osobu o úsměv. Na něm se plně projeví příznaky mrtvice. Jedna strana zůstane nehnutá nebo bude jinak pokřivená.
- Paže
Další zastávkou jsou paže. Zvedněte ruce nad hlavu. Pokud jedna z paží klesne, bez úmyslu, blíží se mrtvice.
- Řeč
Požádejte osobu, ať na vás mluví základní fráze. Pokud se ani jednou nezadrhne či nebude plést slova a pořadí, je vše v pořádku. V případě opaku, je lepší zavolat lékaře.
- Čas
Čas hraje klíčovou roli. Jedna minuta vás dělí od smrti, trvalých následků a normálního života. Nebojte se zavolat lékařskou pomoc, pokud máte podezření na mrtvici.
Varovné příznaky přichází rychle a náhle. Nečekejte, až se stav zhorší nebo zlepší. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Lékařskou pomoc vyhledejte i v případě, že příznaky odezní. Krátké příhody, které jsou známé jako ischemické útoky, mohou předcházet před velkou mrtvicí. Riziko mrtvice je v takovém případě vysoké.
Spousty lidí si plete příznaky mrtvice s příznaky migrény. Přinášíme vám jednoduché rady, jak mezi sebou jednotlivé nemoci odlišit.
- Příznaky mrtvice se objeví náhle, zatímco migréna dochází postupně a šíří se.
- Migréna se projevuje citlivostí na světlo nebo rozostřením viděním. Mrtvice vás připraví o zrak, sluch a schopnost ovládat své končetiny.
Kdo je riziková osoba
Mrtvice se může objevit bez ohledu na pohlaví, věk nebo čas. Podívejte se, jestli nespadáte do rizikové skupiny lidí, kteří mají zvýšené riziko vzniku mrtvice.
- vysoký krevní tlak
- kouření cigaret
- cukrovka
- věk 55 a více
- srdeční problémy
- migrény
- rodinná historie
Zabránit mrtvici můžete sami vyváženou a zdravou stravou. Konzumujte vysoký obsah ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a pravidelně sportujte.