Emoce mohou v lidském těle způsobit spousty procesů. Je jedno zda se jedná o pozitivní či negativní. Emoce jsou zkrátka silné z obou stran. Nicméně negativní emoce nás zasahují mnohem více. Dlouhodobé vystavení špatným emocím může způsobit různé zdravotní komplikace.

Lidské tělo je přizpůsobeno emocím

Lidské myšlení, strach, napětí, radost, vztek, láska, to všechno zůstává zaryto hluboce v naší mysli a tělu. Právě dlouhodobé vystavení negativní nemocím vede ke vzniku nemocí. Velkým zastáncem této teorie, je čínská medicína, která se problémem lidských emocí zabývá podrobně.

Podle čínských lékařů existuje pět tělesných systému, které jsou určeny pro různé emoce. Bez ohledu jak moc intenzivně a často je člověk vystaven špatným emocím, vše se hromadí a časem se vše podepíše na zdraví. Z toho důvodu je důležité, aby se kromě hubnutí a zbavování se přebytečných kil, řešila i psychická stránka. Ta má na zdravotní stav stejný a možná i větší podíl, než přebytečná kila.

Pocity, které ovlivňují zdraví

Máme pro vás základní pocity, které ovlivňují lidské zdraví. Pojďme si je blíže představit.

Úzkost

Je jednou z emocí, která má obrovský vliv na lidský organismus. Úzkost většinou postihuje střeva a plíce. Díky úzkosti se člověk připraví o veškerou energii a kyslík. To vede k dušnosti a vzniku zánětlivých procesů ve střevě.

Radost

Patří mezi hezké pocity a má pozitivní vliv na naše zdraví. Ve velké míře však škodí, stejně jako ostatní pozitivní emoce. Příliš radosti může vytvořit negativní vibrace, které způsobují nespavost, teplotu, nadýmání a silné bušení srdce.

Smutek

Způsobuje slzy v očích, negativně ovlivňuje činnost plic a má velký vliv na cirkulaci krve. Mnoho onemocnění dýchacích cest a poškození plic jsou způsobeny pocitem smutku. Zároveň smutek ovlivňuje myšlení člověka a to vede k depresím a dalšímu prohlubování zdravotních problémů.

Strach

Pocit, který zažil každý člověk během svého života. Během této emoce může dojít k poškození funkce ledvin, což ukazuje názorný příklad, kdy se jedinci ochromení strachem pomočí. Člověk, který je vystaven extrémnímu strachu, má problémy s ledvinami, filtrováním krve a studenými nohami.

Hněv

Urážky, kritika, hněv, nervozita, to vše vyvolává hněv a zlost v člověku. Žlučník a játra budou touto emocí nejvíce ovlivněny. Hněv má velký vliv na biologické pochody člověka. Způsobuje navíc silné bolesti hlavy a nedostatek energie. Nemluvě o závratích a vysokém krevním tlaku.

Šok

Pocit, který má nepochybně negativní vliv na lidský organismus, pokud jde o celkový zdravotní stav. Když nastane něco neočekávaného, zůstáváme v šoku a pohltí nás panika. Ta ovlivňuje činnost srdce a funkci ledvin.

Ambice

Tento pocit je často spojován s chamtivostí. Lidé, kteří jsou příliš ambiciózní, a proto jsou úspěšní, mají srdeční problémy a onemocnění tenkého střeva. Nutkání navyšovat jmění vede k vzniku arytmií. Nemusíte přestat chtít být bohatý. Jen stačí přestat myslet na to, co chcete a začít se soustředit na to, co máte.

Nervozita

Je něco, s čím se lidé setkávají každý den. Je obtížné se ji vyhnout. Věda ukázala, že lidé, kteří jsou často nervózní, bývají vystaveni úzkosti, hněvu a mají problémy s játry. Nervozita také ovlivňuje funkci ledvin a plic.

Obavy

Přímo ovlivňují lidské trávení, slezinu, žaludek a slinivku břišní. Když si člověk dělá příliš mnoho starosti, může trpět na bolestivé křeče. Trávicí ústrojí je neustále pod tlakem a nemůže tak fungovat v rovnováze.

Jak zůstat pozitivní

S lidskými emocemi je zapotřebí pracovat. Jinak se nikdy nezbavíte jejich negativních účinků. V první řadě zvyšte fyzickou aktivitu a vyhýbejte se lidem, které ve vás vytváří velké napětí.

Lékaři se také shodují v názoru, že lidé, kteří se podělí se svým trápením, jsou dlouhodobě šťastnější. Pokud zažíváte hlubokou bolest, nebojte se s někým o ní podělit. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne.

Dalším způsobem jak být psychicky v pohodě, je jóga. Tento druh cvičení je skvělým nástrojem jak se zbavit nahromaděného stresu. Zvláštní pozornost věnuje dýchání a různých dýchacím technikám, které pomáhají odbourávat stres. Jóga má opravdu pozitivní vliv na lidské zdraví.

Vypořádejte se svou minulostí. Je ve vašem okolí někdo, kdo vám ublížil? Odpusťte mu. Nemusíte zapomenout na to, co bylo. Jen se posuňte dál a nechte minulost za sebou. Uvidíte, jak se vám uleví a budete se cítit mnohem lépe.

Fyzická aktivita je skvělým doplňkem k uvolnění emocí. Ať už se jedná o běh v parku, boxování nebo jiný druh cvičení, skvěle uvolníte nahromaděný stres. Navíc vám aerobní cvičení uvolní endorfin (hormon štěstí) a pomůže k lepší postavě. Trocha námahy za spokojený život přece stojí. Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle, zdravý duch.

Jestliže nejste příliš pohybově zdatní, stačí obyčejná procházka na čerstvém vzduchu. Deset minut až půl hodiny denně má pozitivní vliv na celkový zdravotní stav. Během procházky se snažte na nic nemyslet a vnímejte prostou přítomnost. Uklidníte si pocuchané nervy, pročistíte plíce a uvolníte napjaté svaly.