Zvětšení prostaty je běžným onemocněním u mužů, kterému se nelze vyhnout. Příčinou je tvorba dihydrotestosteronu (produkt mužského hormonu testosteronu). Jeho tvorbu lze zpomalit zvýšeným příjmem zinku v potravě a tím dosáhnout úlevy od prostatických potíží. Bylo zjištěno, že zvětšená prostata obsahuje buňky s nižší hladinou zinku oproti normálu.

Potraviny bohaté na zinek

Obilniny, korýši, maso, ořechy a semena – obzvláště dýňová. Díky své protizánětlivé aktivitě mohou rovněž pomáhat potraviny s obsahem vitaminu E (zvláště olej z obilných klíčků) a některé mastné kyseliny obsažené v tučných rybách, jako jsou sledě, makrely a sardinky.

Někteří urologové doporučují mužům pít 1,5 litru tekutin denně. Fytopati doporučují mírná diuretika, například čaj z petrželových nebo celerových semen. Ostatní diuretické nápoje včetně alkoholu, čaje a kávy působí dráždivě a je možné je pít pouze příležitostně.

Co je prostata

Jedná se o žlázu velikosti jedlého kaštanu, uloženou přímo pod močovým měchýřem, a která se podílí na tvorbě spermatu. Zvětšená prostata může působit časté nucení na moč a oslabení nebo přerušování močového proudu. Dalšími příznaky mohou být bolesti při močení, případně úplná zástava močení, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Zvětšení prostaty postihuje nejčastěji muže starší padesáti let, především pak v období mezi šedesáti a sedmdesáti lety.

Riziko rakoviny prostaty

Zvětšení prostaty může rovněž působit zhoubné bujení, proto by každý muž se shora uvedenými příznaky měl co nejdříve vyhledat odborného lékaře. Průzkumy ukázaly, že existuje souvislost mezi karcinomem prostaty a vysokou spotřebou živočišných tuků. Riziko stoupá také s nadměrným pitím alkoholu.

Odhaduje se, že v Evropě trpí časným stadiem karcinomu prostaty jeden ze tří starších mužů, i když tento nádor roste pomalu a málokdy je fatální. Ve své zhoubnější formě se může nádor rozšířit do páteře a působit bolesti v zádech.