Osteoporóza – choroba stáří

Již od dětství je důležité jíst potraviny s vysokým obsahem vápníku (mléko a mléčné výrobky) a vitaminu D (tučné ryby a vejce). V rozumné míře prospívá také opalování. Co je naopak třeba omezit, jsou potraviny s vysokým obsahem kyseliny fytové (pšeničné otruby, hnědá rýže a ořechy) a dále alkohol, sůl, kofein a kouření.

Jak zabránit vzniku osteoporózy nebo snížit její rozsah

Nejúčinnějším způsobem je konzumace většího množství potravin s vysokým obsahem vápníku, a to především v dětství a v období dospívání. Ženy ve středním věku a obecně starší lidé jsou ohroženi řídnutím kostí. Kosti se stávají křehčí, takže je starší člověk náchylnější ke zlomeninám. Nejohroženější partie jsou kyčle, zápěstí a páteř. Dalšími symptony osteoporózy jsou bolesti kyčlí a zad, zmenšování kostry a někdy shrbený postoj-jak páteř slábne a sesedá se.

Kdo je ohrožen

U mladých lidí vytvářejí buňky zvané osteoblasty novou kostní hmotu zcela přirozeně a nepřetržitě. Avšak s věkem se postupně z kostí uvolňuje více vápníku, než se zpětně ukládá a kosti ztrácejí hustotu.

Ženy mají méně kostní hmoty a po klimaktériu ještě ztrácejí hormon estrogen, který zpomaluje ubývání kostních tkání. Toto hrozí i některým mladším ženám – například maratónským běžkyním, gymnastkám, tanečnicím a pochopitelně anorektičkám. Pro všechny je typické malé množství tělesného tuku, nepravidelná nebo žádná menstruace a nízké hladiny estrogenu.

Myslet dopředu

Rodiče by měly dbát, aby jejich dospívající děti zahrnuly do svého jídelníčku co nejvíce potravin s vysokým obsahem vápníku, tedy mléko a zelenou listovou zeleninu. Ke vstřebávání vápníku tělo potřebuje vitamin D, jehož zdrojem je sluneční záření na pokožku a také některé potraviny včetně tučných ryb a vajec.

Ztrátu vápníku také urychluje konzumace alkoholu a soli. Také kofein odplavuje vápník z krevního řečiště, proto by denní dávka neměla přesáhnout 3-4 šálky kávy.

Prevencí je pravidelné, ne však nadměrné cvičení od útlého věku. Kosti reagují na tlak a tah při cvičení tím, že houstnou a sílí. Pacienti s osteoporózou by měli pravidelně cvičit, protože fyzická aktivita pomáhá zabránit ztrátám minerálů z kostí. Kdo se po mnoho let nevěnoval žádné fyzické aktivitě, měl by začít s mírnou formou cvičení, jako je chůze a plavání.