Horečka – příčiny a průvodní jevy

Při zvýšené teplotě se doporučuje pít hodně tekutin, především ovocných šťáv a jíst také hodně, ale pouze lehce stravitelné pokrmy několikrát denně.

Jaká je běžná teplota

Lidské tělo má v podpaží běžně teplotu v rozmezí 36,0 – 36,6 stupňů Celsia. Ráno to bývá obvykle méně, k večeru naopak teplota stoupá. U některých lidí se normální teplota pohybuje až 0,6°C nad nebo pod průměrnou hodnotou. O zvýšenou teplotu, čili horečku, se jedná, když teplota stoupne nad hodnotu normální pro daného člověka.

Příznaky

Horečka bývá příznakem skryté nemoci. Většinou bývá známkou toho, že tělo bojuje s nějakou infekcí. Horečku doprovází obvykle další příznaky, jako je zejména pocení, zimniční třes, žízeň, zarudlá pokožka, nevolnost, bolest nebo i průjem.

Pocením tělo reaguje na zvýšenou teplotu a tělo ztrácí tekutiny. Proto je důležité tekutiny doplňovat a vypít nejméně 1,5 litru tekutin denně. Tím se zabrání dehydrataci a zároveň se tělo ochlazuje. Pokud člověk nemá při horečce žízeň, nemusí vypít takové množství tekutin, ale spíše menší dávky několikrát denně. Například v hodinových intervalech 2 dcl džusu naředěného stejným objemem vody.

Ztráta energie

Tělo v horečce neztrácí jen tekutiny, ale také rychle spaluje energii. Nemocný člověk nemá zrovna velkou chuť k jídlu a pokud ještě navíc trpí průjmem, není dobré jej nutit k jídlu. Ovšem kalorie je třeba tělu dodat. Stejně tak vitaminy a další živiny, které horečnaté onemocnění z těla odčerpává. Lidová moudrost praví, že je třeba „vykrmit chřipku, ale vyhladovět horečku“. Ovšem lékařský podklad k tomu žádný není. Každý stupeň Celsia nad běžnou teplotu znamená zrychlení metabolismu o 7%. Když už tedy chybí chuť k jídlu, je třeba pít hodně tekutin, zejména ředěné ovocné šťávy. Energii lze doplňovat snadno stravitelnou výživnou stravou, jako například domácí polévkou, pudinkem či banánem.

Horečka u dětí

U dětí se teplota může zvýšit velice rychle, ale ne vždy to svědčí o závažném onemocnění. Lékaři léčí nemoci a ne horečky, proto by rodiče měly vyhledat lékařskou pomoc jen když se domnívají, že jejich dítě je skutečně nemocné. Dítěti lze ulevit omýváním končetin vlažnou vodou a paracetamolem.