Ke kladným stránkám fenyklových semínek patří nízký obsah kalorií, prospěšnost při trávení a u nemluvňat slouží jako prevence koliky. Snad jediným záporem fenyklu je vysoký obsah dusičnanů.
Rozeznáváme dvě odrůdy fenyklu. A sice levantský a šlechtěný zahradní. Skoro každou část obou odrůd lze využít v kuchyni. Léčivé účinky vykazují zejména fenyklová semínka.
Fenykl levantský
Jeho plod je hruškovitého tvaru, je tvrdý, masitý s křupavým povrchem a jemnou lékořicovou příchutí. Syrový se přidává do salátů, ale může se použít také vařený a podušený.
Fenykl zahradní
Jeho stonek je vytáhlý, má tmavozelenou barvu a chlupaté listy. Pro svou svěží vůni, která připomíná anýz, se výborně hodí k dochucování ryb a plodů moře. Pro zdraví je užitečný obsahem beta-karotenu, ze kterého si tělo vytváří vitamin A a folát, což je nezbytná látka pro tvorbu krve. Ve sto gramech fenyklu je pouze 12 kcal, takže je vhodnou nízkotučnou surovinou pro přípravu zdravého salátu. Avšak není dobré jeho konzumaci přehánět, jelikož podobně jako například celer může obsahovat velké množství dusičnanů.
Fenyklová semínka
Aromatická fenyklová semínka patří patří mezi nejstarší druhy koření na světě. V lidovém léčitelství se již od dávných dob používají k přípravě čaje, který je dobrý k léčení poruch trávení, od škytavky až po koliku. Fenyklový čaj má velice osvěžující chuť a doporučuje se ke zmírnění problémů s nadýmáním a plynatostí. Ženy by však měly být opatrné, neboť fenyklová semínka údajně spouštějí menstruaci. Zvláště těhotné ženy by se jim měly raději vyhnout.
Starobylý léčebný prostředek
Některé národy používají fenyklová semínka už od nepaměti. Například Indové je žvýkají po jídle, aby podpořila trávení a také odstranila pach z úst. Staří Řekové a Římané pojídali fenyklová semínka ve snaze uchránit se před obezitou. Řecký lékař Hippokrates a o dva tisíce let později pak anglický bylinkář Culpeper doporučovali kojícím matkám jeden šálek fenyklového čaje denně pro povzbuzení tvorby mléka. Jedna lžička vlažného slabého fenyklového čaje uleví malým dětem od břišních křečí.