Proč jíst kadeřávek

Kadeřávek má stejně mnoho dalších názvů, jako má zdraví prospěšných látek. Říká se mu také kapusta kadeřavá, kapusta zimní nebo jarmus. Patří do čeledi brukvovitých a jeho původ je v jižním Středomoří, kde je tradice jeho pěstování dlouhá již před dva tisíce let.

Existuje celá řada různých odrůd kapusty s kadeřavými i s hladkými listy.

Co kadeřávek obsahuje

Především je výborným zdrojem dvou antioxidantů, a sice vitamínu C a beta-karotenu. Beta-karoten se přeměňuje na vitamín A, který je nezbytný pro dobré vidění za šera, ale také pro zdravou kůži a odolnost proti infekcím. Jedna strogramová porce kadeřávku obsahuje více než tři čtvrtiny doporučované denní dávky vitaminu A a téměř dvojnásobek doporučované denní dávky vitamínu C, který pomáhá udržovat zdravý imunitní systém.

Další prvky

Kadeřávek také obsahuje železo a je dobrým zdrojem vitaminu B zvaného kyselina listová, neboli folát. Obě tyto látky jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Protože železo z rostlinných zdrojů se nevstřebává do těla tak snadno jako železo z masa, jezte kadeřávek spolu s rajčaty, paprikami a jinými potravinami bohatými na vitamin C, který vstřebávání železa usnadňuje. Kadeřávek je ze všech druhů zeleniny nejbohatším zdrojem vápníku, který je v něm navíc ve snadno vstřebatelné formě.

Látky proti rakovině

Podobně jako kapusta růžičková a brokolice obsahuje kadeřávek látky, které tlumí účinek některých karcinogenů, takže může chránit organizmus proti rakovině. Vysoká spotřeba těchto druhů zeleniny údajně snižuje riziko rakoviny žaludku, tenkého střeva a tračníku.

Kromě toho je kadeřávek také zdrojem indolů – sloučenin povzbuzujících metabolismus jater a tak nepřímo podporují odbourávání a vylučování ženského pohlavího hormonu estrogenu. Vysoké hladiny estrogenu se kladou do souvislosti s hormonálně závislými typy rakoviny včetně rakoviny prsu. Proto někteří vědci označují kadeřávek za potravinu se silnými protirakovinnými účinky.