Jdete spát a po hodině zjistíte, že stále tupě zíráte do stropu? Převalujete se, po chvíli se zvednete, abyste se šli napít a zákonitě za další chvíli jdete na záchod. Hlavou se vám honí milióny myšlenek, ale spánek nepřichází. Nespavost trápí stále více lidí a mnoho z nich ji řeší léky na spaní, které organismu příliš neprospívají a hrozí, že si na nich vypěstují závislost. Po probdělé noci zaháníte únavu litry kávy nebo „energeťáky“ po kterých nemůžete večer usnout a jste rázem v začarovaném kruhu. Než sáhnete po prášcích, vyzkoušejte některých z našich tipů.

Před spánkem se fyzicky nenamáhejte

Prolétne vám hlavou, že si půjdete před spaním zaběhat nebo zacvičit, tím se unavíte a rychle usnete? Zní to logicky, ale není tomu tak. Fyzickou aktivitou začne tělo vytvářet endorfiny, které dodají tělu energii i na několik hodin. Běh nebo cvičení proto odložte na ráno nebo odpoledne a minimálně tři hodiny před spaním žádnou fyzickou aktivitu nevykonávejte.

 

Na těžká jídla raději zapomeňte

Během spánku odpočívá i celý váš organismus. Pokud nacpete žaludek řízkem nebo gulášem se šesti, bude váš žaludek trávit těžké jídlo. Když nebude odpočívat on, nebudete ani vy. Těžkou stravou před spaním se nejen nevyspíte, ale zaděláte si na problémy se zažíváním a vaše váha nemilosrdně poroste.

Přizpůsobte ložnici

Postel slouží ke spaní, proto si v ní nečtěte, nekoukejte do telefonu nebo tabletu. Pro vaše podvědomí to bude impuls, že se jde spát. Důkladně si v ložnici zatemněte, pořiďte si žaluzie, závěsy nebo rolety. Příliš velké teplo vás nutí se převalovat, vzduch se je sušší a vám se hůře dýchá. Teplota v ložnici by neměla překročit 20ºC. Raději investuje do kvalitnější přikrývky, pokud jste zimomřivější. Snažte se chodit spát ve stejnou dobu, pravidelnost napomáhá v usínání.

Vyzkoušejte bylinky

Na každý neduh se najde bylinka, která pomáhá. Nespavost není výjimkou. Účinky na dobrý spánek meduňky lékařské znají lidé již po mnoho let. Usušenou meduňku zalijte vroucí vodou a nechte pár minut louhovat. Pokud neroste poblíž, dá se běžně koupit. Navíc skvěle chutná. Třezalka, mučenka a kozlík působí proti stresu, který vám nejčastěji nedovolí usnout.

Špatná matrace a polštář brání hlubokému spánku

NREM spánek, nebo-li hluboký spánek, potřebujete, aby mohly vaše buňky regenerovat. Nekvalitní matrace a polštář vás nutí spát v nepříjemné poloze a a NREM spánek nepřichází. Ráno se budíte unavení a bez energie. Stejné potíže vám způsobí dlouhodobější spaní na nafukovací matraci nebo gauči.