Osteoporóza a její léčení

Osteoporóza neboli řídnutí kostí má také přezdívku tichý zloděj. Je to choroba, která nebolí a projeví se většinou u lidí po padesátém roce věku a podle statistik jsou to hlavně ženy. Lékařskou řečí je to metabolická kostní choroba, při které řídne kostní tkáň. To pak způsobuje vyšší lomivost kostí i při banálním úrazu. Může to být zlomenina končetin, ale často se lámou i obratle v dolní části hrudní páteře a v horní části bederní páteře. Proto je nesmírně nutná prevence, jejíž nejlepším způsobem je všestranná strava a dostatek pohybových aktivit.

Jak se bránit proti vzniku osteoporózy

Zásadními faktory prevence jsou dostatečný přísun vápníku a vitamínu D, který napomáhá vstřebávání vápníku. Důležité je také sledování signálů napovídajících řídnutí kostí. Pokud se vyšetřením osteoporóza zjistí, je nutné provádět speciální cvičení. Co nejvíce tělu prospívá, aby nedošlo k řídnutí kostí?

  • Zásadní látkou, která se podílí na stavbě a výživě kostí je vápník. Ten se pojí s dalšími minerály, se kterými vytváří tvrdé krystaly, které jsou základem pevné struktury kostí. Lékaři doporučují především pestrou stravu a nejlépe 3-5 jídel bohatých na vápník každý den.

  • Neméně důležitý je vitamín D, který napomáhá vstřebávání vápníku, podporuje růst a výživu celé kostry a rovněž reguluje hladinu vápníku v krvi. Hlavním zdrojem vitamínu D je sluneční záření. Pokud se ho v zimním období příliš nedostává, je potřeba hladinu vitamínu D posilovat konzumací potravin bohatých na „déčko“. Jsou to hlavně ryby a z nich nejvíce losos, makrela, tuňák, sleď a také játra, vaječný žloutek a některé uměle obohacené potraviny
  • Třetím faktorem je pohyb, jehož nejvhodnější formou je rychlá chůze, běh, přeskoky, basketbal, tenis, tanec, aerobik, chůze do schodů atd.

Jaké jsou příznaky řídnutí kostí?

Mohou to být například ostré bolesti v zádech, i když ty mohou souviset s jinými problémy. Dalším příznakem je zmenšení postavy i o několik centimetrů a netypické zakulacení zad. Ovšem nejmarkantnějšími osteoporóza příznaky jsou zlomeniny, ke kterým dochází i při banálním úrazu. Příkladem je zlomení krčku stehenní kosti při doskoku nebo zlomení zápěstí při lehkém úderu.