Čeká vás vyšetření hrtanu nebo hlasivek? Laryngoskopu se bát nemusíte.
Míváte časté bolesti krku nebo cítíte takzvaný knedlík v krku? Chraptíte nebo máte jiný problém s hlasem? Možná je na čase, abyste navštívili otorhinolaryngologa, tedy ORL ambulanci. Specialista na ušní, nosní a krční medicínu pak může pro lepší zjištění vaší diagnózy použít vyšetřovací metodu laryngoskopii, kdy se pomocí laryngoskopu podívá, co se děje s vaším hrtanem či hlasivkami.
Laryngoskopie je vyšetřovací metoda, která umožňuje prohlédnout lékaři hrtan pěkně zblízka, a to i když je hůře přístupný. Laryngoskopie se využívá i při tracheální intubaci v případě celkové anestezie, při resuscitaci nebo při operaci hrtanu.
Laryngoskopy jsou vyšetřovací nástroje, které mají různé tvary. Skládají se z ručky a z nasazovací lžíce. Právě velikost a ohyb lžic se liší podle toho, na jaký úkon se laryngoskop používá. Existuje přímá a nepřímá laryngoskopie. Přímá využívá světlo z optických vláken, nepřímá využívá zrcátek.
Vyšetření laryngoskopy se rozhodně bát nemusíte, jde o zákrok, na který se nijak zvlášť nemusíte připravovat. Chce to jen spolupracovat s lékařem, bude-li od vás potřebovat vypláznout jazyk a říct dlouhé Á nebo É. Akorát lidé s umělým chrupem si ho budou muset před vyšetřením sundat. Někdy se však provádí i laryngoskopické vyšetření pod úplnou narkózou, pokud je potřeba vyšetření rigidním – neohebným laryngoskopem. Flexibilní laryngoskop se většinou zavádí nosem.