Finská sauna je jedním s nejoblíbenějších míst, kdy chceme odpočívat, relaxovat a přitom také udělat něco pro naše zdraví. Návštěva takové veřejné sauny je sice vhodná pro všechny věkové kategorie, ale pokud bychom si postavili domácí wellness, máme odpočinek a horkou saunu po ruce každý den. Máme možnost si postavit saunu na svém pozemku, blízko přírodního zdroje a nemusíme se vůbec ohlížet na velikost sauny.

Finská sauna má také blahodárné účinky

Již staří Římané věděli, že sauna je dokonalým místem pro odpočinek. Lázně, jak se sauně dřív říkalo, byly místem nejen pro očistu těla a duše. Bylo to ale rovněž i místo pro setkání lidí různých společenských vrstev. Finská sauna navíc zvyšuje naši obranyschopnost a imunitu. Velmi pozitivně působí na naši duši a mysl, dokonale prokrví náš mozek i cévy. Pokud máme také například problémy s dýchacími cestami, revmatismem, astmatem nebo alergiemi, je sauna také vhodná. Lékaři doporučují saunování i jako rekonvalescenci poúrazových a pooperačních stavů, sportovní saunu navštěvují, protože se díky ní dobře uvolňuje svalstvo.

Saunový moduly jsou hotové výrobky

Dnes nám trh nabízí několik možností, jak si finskou saunu můžeme pořídit. Jednou z nich je zakoupení hotového saunového modulu, který je vlastně prefabrikovaným výrobkem. Tyto saunové moduly se od sebe liší pouze velikostí, designem, složením materiálu a samozřejmě i cenou. Zakoupit takový modul můžeme u dobrých a spolehlivých prodejců, kteří nám také poradí, jaký typ sauny si můžeme vybrat, z jakého dřeva a také nám pomohou s montáží. Tu by měla samozřejmě provést právě odborná firma. Výhodou těchto saunových modulů je to, že se vlezou prakticky všude a jsou tak vhodné zejména do malých bytů, třeba i na balkon.

Domácí sauny na míru

Jednou z dalších možností, jak si pořídit saunu, je realizace sauny na míru. Profesionální a odborná firma nám bude schopna nabídnout nejlepší možné řešení, které bude splňovat i naše požadavky. Sauna na míru například v suterénu našeho domu je tím nejlepším řešením, ale můžeme si saunu nechat zrealizovat prakticky kdekoliv, třeba v koupelně. Takový prostor pro domácí saunu může být dokonce i v atypickém tvaru. Dostaneme tak originální saunu, kterou můžeme spolehlivě využít pro relaxaci našeho těla, pozvat přátele a posílat tak imunitu svého těla.

Saunová kamna

Saunová kamna jsou je hlavním prvkem sauny. Pohodlí a teplota v parní místnosti budou záviset na typu kamen a na možnosti úspory. Kamna musí být vybrána v závislosti na velikosti a typu sauny. Správně zvolená saunová kamna umožňují nejen vytvořit optimální teplotu a doslova dobrého ducha v parní místnosti, ale také slouží jako záruka bezpečnosti při používání.

Klasická saunová kamna do finské sauny na dřevo jsou ideální pro ty, kdo mají rádi přímé teplo, vůni dřeva, praskající oheň. Tento druh kamen je autentičtější, ale je třeba také poznamenat, že výhřev sauny díky topení na dřevo je daleko delší proces. Teplo se ovšem v místnosti udržuje daleko delší dobu, což je zase výhoda. Jako další možností můžeme mít saunová kamna elektrická. Tady jde o komfort, protože si můžeme pořídit k takovému topení i dálkové ovládání, je to daleko pohodlnější, ale tady musíme počítat s tím, že pokud kamna vypneme, i teplota v sauně bude klesat.

O vhodnosti saunových kamen právě pro naši saunu bychom se raději měli poradit s odborníky, kteří ví, jak na to.