Jste v posteli, snažíte se usnout, ale nemůžete přestat o sebe drbat své svědící nohy. Svědění nohou je velmi nepříjemná záležitost. Existuje však několik příčin svědění kůže na chodidlech, některé jsou pouze nepříjemné, ale jiné spojeny s vážnějšími zdravotními stavy. Kromě svědění si můžete povšimnout zarudnutí, vyrážky, puchýřů, suché nebo šupinaté oblasti na kůži, a dokonce i otoků.

Některé příčiny svědění nohou

Atletická noha

Tato plísňová infekce je klasickou příčinou svědění nohou. Houby jsou schopny růst a prosperovat v tmavých a vlhkých místech, a proto je schopna tak dobře růst na našich nohou. Zejména pokud se nám nohy hodně potí, používáme obuv a ponožky ze syntetických materiálů. Projevuje se jako šupinatá červená vyrážka, obvykle začínající mezi prsty na nohou a svědění se zhorší po odstranění ponožek. Může také vést k svědivým puchýřům na nohou a popraskané, loupající se kůži. Nezřídka na rozškrábaná místa na pokožce nasedá i sekundární bakteriální infekce. Volně prodejné protiplísňové krémy a spreje mohou obvykle pomoci udržet infekci na uzdě. Dbejte na desinfekci obuvi a ponožek, boty často střídejte a po použití větrejte. Vyhněte se půjčování obuvi například na bowlingu a při používání společných sprch ve fitness či bazénu používejte žabky.

Ekzém

Ekzém je všeobecný termín pro skupinu zdravotních stavů, které mohou způsobit svědění a zanícenou pokožku. Atopická dermatitida, nejčastější typ ekzému, obvykle působí jako červená svědivá vyrážka na tvářích, pažích, nohou a chodidlech. Mírné svědění způsobené vzplanutím ekzému způsobuje škrábání oblasti, což vede k uvolnění zánětlivých molekul, které vedou k dalšímu rozvoji ekzému a sušší pokožce. Nejlepší způsob, jak léčit svědění, je nepoškrábat se, zabránit potu v okolí a aplikovat zvlhčující krémy a pleťové vody. Lékař vám může předepsat lokální nebo perorální steroidní léky, aby se zmírnilo svědění. Při ekzému opravdu dbejte na používání přírodních mýdel, ponožky kupujte bavlněné, nebo bambusové a střídejte je několikrát denně. Jakmile je to jen možné, nohy větrejte na boso. Pomohou vám také koupele ve vysoce koncentrované vodě s mořskou solí. Pokud vás také trápí zápach nohou, naším tipem je přidat do solné koupele pár plátků citrusového ovoce, například grepu, pomeranče či citrónu. Nebo použijte esenciální tea tree olej, nebo olej z grepových jader. Jako atopici nejdříve však vyzkoušejte, jestli vám tyto silice nevadí, aby nedošlo k zhoršení problému.

Psoriáza

Toto autoimunitní onemocnění způsobuje, že kožní buňky rostou velmi rychle a hromadí se na kůži. Neodlupují se se jako normální zdravé kožní buňky a místo toho se staví do stříbřité nebo bílé barvy. Tyto suché, šupinaté oblasti mohou způsobit svědění. Šupinaté léze jsou často na kloubech na nohou a mohou se projevovat otoky a bolestmi kloubů. Lokální krémy a masti mohou často pomoci zmírnit příznaky psoriázy, vhodná je i fototerapie. Někteří lidé se psoriázou potřebují orální léky nebo novější formu biologické léčby.

Štípance

V závislosti na ročním období se můžete setkat se svědivýma nohama pokrytýma štípanci od nepříjemných komárů a jiného hmyzu. Kousnutí v těle vyvolává zánětlivou reakci, včetně uvolnění histaminu, což se projeví v dané oblasti jako svědění. Lokální antihistaminikum, může nejlepším způsobem, protože tento problém způsobuje histamin. K potlačení některých zánětů můžete také použít led nebo studený obklad.

Suchá kůže

Suchá pokožka na nohou nás může trápit jako druhotná komplikace některých zdravotních stavů a léků. Nebo nepijete dostatečné množství vody, či používáte diuretika. Můžete si všimnout šupinatých oblastí a prasklinách v pokožce, které jsou mnohdy velmi bolestivé. Každý den používejte pro vaše nohy kvalitní hydratující krém určený pro péči o pokožku nohou.

Plíseň

Plíseň nehtů u nohou, nazývané také onychomykóza, je nejčastější plísňová infekce. Nejviditelnějším příznakem jsou bíle, hnědě nebo žlutě zabarvené nehty na nohou. Může se šířit mezi členy domácnosti a způsobuje nevzhledné ztluštění nebo prasknutí nehtů. Nejenže nevypadá dobře, ale většinou také způsobuje velmi nepříjemný zápach nohou. K léčbě plísně na nehtech se tradičně používají perorální antimykotika na předpis, nebo antimykotika z lékárny.

Domácí recepty

Někteří lidé se za plíseň nehtů na nohou stydí a využívají k léčbě babské rady jako jsou koupele nohou v octu, ústní vodě, s obsahem tea-tree, či oregánového oleje. To vám samozřejmě neuškodí, ale při prvních příznacích plísňového onemocnění na nohou je lepší začít včas s adekvátní léčbou, aby nedošlo k rozšíření a tyto rady našich babiček používat spíše jako doplňkovou léčbu. Při snaze zbavit se plísňového onemocnění myslete také na to, abyste upravili váš jídelníček. Snažte se vyřadit alespoň načas potraviny bohaté na sacharidy, zařaďte do svého jídelníčku potraviny obsahující probiotika a probiotika, jezte více česnek, strava bohatou na esenciální mastné kyseliny (pomůže při suché pokožce). Dostatek železa a zinku vám pomůže vyřešit křehké a lámavé nehty. A hlavně hydratujte vaše tělo jak zvenčí, tak zevnitř.

Pokud se u vás již plíseň na nohou objevila, doporučujeme vám vyzkoušet některý z praxí prověřených pomocníků z lékárny, které vám ve vašem boji s tímto nepříjemným svědícím problémem pomohou:

Canespor

Účinná a komfortní léčba plísní nohou. Aplikace jen 1x denně. Odstraňuje všechny původce plísní nohou. Je vhodný také k doléčení plísní nohou.

Exonailner Lak 2v1

Cenově výhodné balení pro kompletní péči o Vaše nehty! Exonailner Lak 2v1 5ml + Exoderil dermální roztok 10 ml/ 100 mg na doléčbu nehtové mykózy.  

Imazol Plus 

Imazol Plus je krém určený na léčbu kožních houbovitých (mykotických) onemocnění, které jsou doprovázené bakteriálními infekcemi (např. houbovité onemocnění mezi prsty rukou a nohou, tzv. interdigitální mykózy). Imazol Plus obsahuje dvě účinné látky – klotrimazol (proti citlivým původcům houbovitých onemocnění) a hexamidin (proti citlivým původcům doprovodných bakteriálních infekcí). 

Exoderil krém

Exoderil krém má protiplísňový, protizánětlivý a antibakteriální účinek. Používá se k léčbě plísňových onemocnění kůže, meziprstí, nehtů, k léčbě onemocnění kůže způsobené kvasinkami, k léčbě pityriasis versicolor. Dále při zánětlivých kožních plísňových onemocněních se svěděním i bez svědění. Přípravek Exoderil je vhodný pro dospělé i děti.