Ledviny jsou důležité orgány v lidském těle, které se starají o čistotu krve. Nečistoty vylučuje v podobě moči. Fakta, která asi každý zná. Mnoho lidí však dává svým ledvinám zabrat a není neobvyklé, že o tom často ani nemají tušení. K poškození ledvin dochází pomalu a nenápadně a špatné návyky jsou toho častou příčinou.

Nadměrný příjem cukru

Cukr je stále více diskutované téma a většina odborníků varuje před jeho škodlivostí, kterou stále hodně lidí podceňuje. Nadměrná spotřeba sladkostí kazí zuby, způsobuje obezitu a poškozuje ledviny.

Nedostatečný příjem vody

Nedostatečný příjem tekutin vede ke špatné funkci ledvin, které nezvládají tělo zbavovat toxinů. To zapříčiní tvorbu ledvinových kamenů a způsobuje poškození ledvin.

Zadržování moči

Dlouhé nebo časté zadržování moči způsobuje inkontinenci, poškození ledvin a ledvinové kameny.

Vysoký příjem soli

Zvýšený příjem sodíku, ať už prostřednictvím soli nebo častěji skrze skryté zdroje, může být škodlivý, zvláště pokud člověk trpí hypertenzí. Snižte příjem konzervovaných a balených potravin, obsahují vysoké procento soli. Raději si dejte čerstvé pečivo, ořechy nebo ovoce.

Nadměrný příjem bílkovin

Mnoho vrcholových sportovců má problémy s ledvinami, právě kvůli nadměrné spotřebě bílkovin. Bílkoviny člověk potřebuje k růstu svalové hmoty a určitě vy je neměl ze svého jídelníčku vynechávat, ovšem všeho s mírou. Ledviny odstraňují toxiny, jako je dusík a amoniak, které jsou uvolňovány z bílkovinného zdroje. To vede k hyperfiltraci a poškození ledvin.

Nepodceňujte virová onemocnění

Ujistěte se, že jste vždy řádně vyléčili virové infekce, chřipku a nachlazení. Nedoléčená virová onemocnění se mohou dál šířit a poškodit ledviny.

Nesprávné užívání léků

Nesprávné užívání léků, jako jsou aspirin, ipubrufen, antibiotika nebo jejich užívání bez lékařského doporučení může vážně poškodit ledviny.

Nadměrný příjem alkoholu

Úlohou ledvin je filtrovat odpad a škodlivé látky z těla. Nadměrné užívání alkoholu vyvíjí obrovský tlak na ledviny,které může vést až k jejich úplnému selhání.