Invalidní vozíky patří mezi velice známé zdravotní pomůcky, které pomáhají zvýšit kvalitu života lidem se sníženou schopností pohybu. Pokud vás trápí snížená mobilita, pak jediným řešením je pořízení invalidního vozíku. Avšak vybrat správný invalidní vozík nepatří mezi jednoduché záležitosti, jelikož je třeba vzít v úvahu několik parametrů. A jaké parametry je nutné pří výběru invalidního vozíku vzít v potaz?

Základní parametry vozíku

Při výběru invalidního vozíku je nutné vzít v úvahu hned několik parametrů, aby byl invalidní vozík pro pacienta pohodlný. Mezi základní parametry vozíku patří především:

  • Nosnost vozíku

Jedním ze základních parametrů invalidního vozíku je jeho nosnost, která se zohledňuje na základě hmotnosti pacienta.

  • Šířka sedáku

Důležitým parametrem je také šířka sedáku neboli rozměr mezi postranicemi invalidního vozíku. Získání této hodnoty se provádí na základě měření šířky stehen. Je třeba myslet také na oblečení, aby se v zimě nestalo, že vozík bude úzký. Příliš široký invalidní vozík pak ztěžuje manipulaci vozíku.

  • Hloubka sedáku

Hloubka sedáku je vzdálenost od vnějšího okraje směrem dozadu. Tento parametr se určuje na základě měření od zadní části těla až k ohybu kolena. Optimální hloubka sedačky je důležitá pro pohodlné sezení.

  • Výška a vzdálenost stupaček

Neméně důležitým parametrem invalidního vozíku je výška a vzdálenost stupaček. Obecně platí, že by pacient neměl mít stehna ve vzduchu, ale ani stlačená. Výška stupaček by pak měla být zhruba 5 cm nad zemí především z důvodu nerovnosti povrchu. Ideální volbou jsou nastavitelné stupačky.

  • Výška zádové opěrky

Výška zádové opěrky neboli opěradla by měla vždy korespondovat s výškou pacienta. Správná výška zádové opěrky je důležitá zejména pro pohodlí pacienta a ochranu páteře.

  • Pohon invalidního vozíku

Při investici do vlastního invalidního vozíku je třeba také zhodnotit, zda chcete mechanický, či elektrický vozík. Rozdíl je zejména v pohodlnosti ovládání, ale také v ceně. Je zřejmé, že elektrické invalidní vozíky patří mezi dražší verze, ale poskytují větší pohodlí.

Mezi další parametry, které se často berou v úvahu při výběru invalidního vozíku, patří například výška opěrky rukou, úhel sedu, výška sedáku či možnost složení vozíku.

Široký výběr vozíků

Při výběru invalidního vozíku je třeba také vzít v potaz jeho kvalitu. Kvalitní invalidní vozíky si můžete pořídit například v e-shopu Mediskont, kde vám s výběrem rádi pomohou. Navíc zde najdete elektrické invalidní vozíky za dostupné ceny.