Třemi hlavními faktory, které se podílejí na vzniku oběhových potíží, jsou kouření, hypertenze a vysoká hladina cholesterolu v krvi. Vysoký tlak a cholesterol mohou být vyvolány obezitou, na krevní tlak má navíc neblahý vliv nadměrné pití alkoholu.

Jak hypertenze, tak cholesterol se s rostoucím věkem objevují i u lidí, kteří nekouří a nepijí příliš mnoho alkoholu. Naštěstí lze riziko oběhových potíží významně snížit úpravou životosprávy a zdravou výživou.

Jak je to s tuky

Srdeční onemocnění a jiné oběhové potíže jsou v současných lékařských studií dávány do souvislosti s nadměrnou konzumací tuků. Existují dva základní druhy tuků:

  • nenasycené, nalézající se v rostlinných olejích a v rybím tuku
  • nasycené, jsou v živočišných zdrojích

Nejnovější výzkumy doporučují snížit nasycené tuky na 10% denního příjmu kalorií. Největším jejich zdrojem je máslo, sýry a tučná masa, skrytějšími zdroji jsou párky, měkké salámy, sušenky, bramborové lupínky, zmrzlina a čokoláda.

Nutno říci, že v přiměřeném množství žádný tuk neškodí a některé dokonce pomáhají v prevenci oběhových potíží. Oleje tučných ryb, jako jsou sardinky, makrely, sleď, tuňák, pstruh a losos, pomáhají zabránit vzniku krevních sraženin.

Další potraviny

Podle řady odborníků může například česnek, cibule a ostrá jídla (chilli papričky) působit protisrážlivě a pomáhat snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu, který pak tělo vylučuje jako odpad.

Naopak přílišné pití překapávané nebo turecké kávy může hladinu cholesterolu v krvi zvýšit. Také je třeba omezit solení, neboť sůl je spojována s vysokým krevním tlakem, kornatěním tepen a srdečními potížemi. Oběhové potíže zhoršuje také nikotin.

Nejvážnější poruchy

Se špatným oběhem krve je spojena hlavně ateroskleróza, při níž se na stěnách tepen ukládá tuk. To bývá nejčastější příčinou infarktu, mrtvice a řady dalších potíží.

Vedlejší potíže

Například bolest na hrudi může být způsobena angínou pectoris, která se objevuje ve středním a pozdějším věku, když se věnčité tepny v důsledku usazenin na stěnách částečně ucpou.

Bolestivé křeče v lýtkách při ostré chůzi mohou být způsobeny kornatěním tepen nohou. Lidé trpící cukrovkou mají silný sklon k oběhovým poruchám, protože ztlušťování tepenných stěn je jednou z obvyklých komplikací této nemoci. Perifernímu oběhovému systému pomáhá vitamin E obsažený v rostlinných olejích, obilných klíčcích a avokádu.

Tip: Služba správa stránek zajistí perfektní péči pro web