Česká populace má velký problém. Nadváhou trpí více než polovina obyvatel, a pětina dokonce obezitou. Situace se bohužel nezlepšuje, za posledních třicet let se naopak počet lidí s kily navíc zvýšil o deset procent. Není proto divu, že pojem „redukční dieta“ v českých luzích a hájích takřka zdomácněl a s hubnutím má určité zkušenosti prakticky každý druhý Čech. V posledních letech na hubnoucí scéně dominuje proteinová dieta.

Princip proteinové diety je prostý

S proteinovou dietou se můžete setkat pod různými názvy: bílkovinná, bílkovinová, ketonová, ketogenní či ketonová. Vždy je jednu a tu samou metodu, která staví na speciálních proteinových pokrmech (pozor – nejedná se o doplňky stravy), jimiž se nahradí 3-4 běžná jídla. Z jídelníčku naopak na nějakou dobu mizí potraviny s vysokou energetickou hodnotou a výrazným obsahem tuků a cukrů.

Uvedené změny vedou k dosažení stavu nazývaného ketóza (proto se proteinová dieta označuje jako ketogenní). Jedná se o specifický metabolický proces, kdy organismus čerpá energii z tuků a nikoliv z klasické glukózy. Laicky řečeno – právě v této chvíli tělo nejrychleji hubne.

Charakteristickým znakem proteinové diety je rozdělení procesu do tří nebo čtyř fází, které se od sebe liší počtem proteinových jídel, sacharidů a celkovým množstvím přijaté energie.

Klíčové výhody přesvědčí téměř každého

Dietních systémů je nespočet, ale proteinová dieta rozhodně nepatří mezi trendové metody hubnutí, které zmizí stejně rychle, jako se objeví. Důvod je prostý – jde o prověřenou a bezpečnou formu hubnutí, která staví na přirozených procesech a nezavání jo-jo efektem. Je správnou volbou pro každého, kdo nerad hladoví a chce se vyhnout nezdravým jídlům bez škodlivých chemických přísad.

Jídelníček zdarma, ale také kvalitní potraviny, které by měly být nedílnou součástí programu, najdete například v e-shopu victus.cz. V nabídce nechybí oblíbené proteinové tyčinky se zvýšeným obsahem bílkovin – patří mezi základní kameny jídelníčku a zamiluje si je téměř každý. Platí to také o proteinových nápojích, jež jsou k dostání jako hotové i v prášku. Proteinový nápoj se vyznačuje nízkou kalorickou hodnotou a je možné jím nahradit např. jídlo v pozdních večerních hodinách.

Kromě samotné redukce váhy má proteinová dieta i další zdravotní benefity – během hubnutí nedochází k úbytku svalové tkáně a zlepšují se hodnoty krevního tuku (cholesterol, triglyceridy atd.).

Může proteinovou dietu držet každý?

Dietní režim je indikován na základě vstupní konzultace a doporučení lékaře. Proteinová dieta není určena pro těhotné a kojící ženy, obézní děti a některé typy pacientů (např. s jaterní a renální insuficiencí či hematologickým nebo maligním onemocněním).