Kdo by nikdy neprožil bujaré víkendové anebo večerní oslavy a v pondělí ráno nebyl vděčný za jakoukoliv vzpruhu? Vzpamatovat se z náročné oslavy či prohýřené noci vám spolehlivě pomůže guarana, jejíž účinky znali již staří Řekové. Tato rostlina pocházející z jižní Ameriky patří k nejpoužívanějším přírodním stimulantům na světě, přitom je velmi dobře dostupná i v našich končinách.

Guarana místo „vyprošťováku“

Saháte s oblibou po šumivých tabletách, které vás mají zbavit následků prohýřené noci a zatočit s pozůstatky kocoviny? Vyměňte je raději za kapsle plněné práškem z guarany, který váš zničený organismus povzbudí mnohem lépe. Máte-li trochu času navíc, můžete jemně mletý prášek z guarany rozmíchat ve vodě a ochutit například medem. Jako první ranní nápoj bude tato kombinace jedinečná a budete z ní profitovat celý den. Jestliže si k ní dopřejete ještě doma pečený voňavý bylinkový chléb, uděláte také něco pro své zdravé zažívání.

Nejen fyzická vzpruha, ale také podpora duševní pohody

Podle nejnovějších studií se guarana může s úspěchem podílet také na zvýšení úspěšnosti při plnění úkolů, napomůže zlepšit soustředění a tato bylina konzumovaná společně s vitamíny se může dokonce zasadit i o zmírnění únavy spojené s velkým duševním vypětím. Guarana pomůže jednoduše tam, kde je to nejvíce potřeba. Její účinky využijete, ať již jste vrcholový atlet, maminka na mateřské anebo student připravující se na náročnou zkoušku. Pomáhá také při podstupování vyčerpávajících léčebných procedur a dokáže zkrátit dobu rekonvalescence po úrazech či operacích.

Které látky v guaraně si zaslouží pozornost?

Kromě guaraninu, což je látka účinky podobná kofeinu, jsou v guaraně zastoupeny také katechiny známé pro své silné antioxidační účinky. Díky těm dochází po konzumaci guarany v těle k zachytávání volných radikálů a tím ke zpomalení stárnutí. S pomocí guarany lze bojovat také proti přemnoženým bakteriím, případně chorobám mykotického původu. Výhodou guarany je také to, že vám rozhodně nehrozí závislost na ní, a proto ji můžete bez hrozby jakýchkoliv vedlejších účinků užívat dlouhodobě. Díky guaraně budete podávat lepší sportovní i studijní výkony, a přitom si připadat plní energie.