Život městského člověka má cosi do sebe. Nikdy neutuchající hluk města a neustálý ruch je jistým druhem adrenalinu, který se může velice rychle stát nenápadnou závislostí. Můžeme mít pocit, že nás toto okolí neustále motivuje žít na více než sto procent a každou sekundu života využívat, jak jen to jde. Krásná to představa, naplnění starého známého klišé „Carpe diem“. Bohužel i tato zdánlivě nevinná závislost se může velice rychle obrátit proti nám. Pokud se nám nepodaří ukočírovat toto závratné tempo, velice rychle nás vtáhne kolotoč, který jako by nešel zastavit. Jestli nechceme být pohlceni, je třeba si vybudovat kolem sebe pomyslnou obrannou hradbu, která nám může pomoci tento každodenní boj ustát. Základem jsou především zdravé návyky a správně nastavená každodenní rutina.

Základní pilíře

Chceme-li si vybudovat rutinu, která bude opravdu efektivní, je třeba se držet několika základních pilířů. Jedná se o:

  1. pravidelný spánek,

  2. pravidelné a vyvážené stravování,

  3. zařazení pohybu do našeho každodenního harmonogramu.

Pravidelným

asem vstávání a časem, kdy se ukládáme ke spánku prospíváme tělu více než by se na první pohled mohlo zdát. Nejen, že se postupně začneme každý den budit plní sil a energie, ale podpoříme tím i náš metabolismus. Tomu také prospěje, pokud si sjednotíme stravovací návyky. Mnoho lidí vzhledem k nabitému dennímu programu sklouzne k tomu, že některé jídla během dne úplně vynechá nebo se je snaží pouze nějak odbýt. To je však cesta do pekel. Pokud během dne nejíme dostatečně, často se pocit hladu dostaví až při návratu z práce a máme tendenci tento deficit dohánět večer. Konzumace velkého množství jídla večer však není vhodná. Tělo nestihne stravu tak dobře zpracovat jako během dne, což má za následek nadměrné ukládání tuků. Také naše mozková aktivita může být bez dostatku jídla výrazně snížená nebo otupělá. Zkrátka pokud nevyživujeme tělo, strádá i náš mozek. Pokud tedy nejíme dostatečně a více méně v podobný čas během dne, zaděláváme si na reálný problém s váhou, nesoustředěnost a podrážděnost.

Zkuste to jinak!

Se stresem a přetažením se snažíme každý bojovat po svém. Ne vždy jsou však naše metody to nejlepší možné řešení a paradoxně nám nenápadně škodí. Řeč je především o návycích, které jsme si vybudovali jako jistý druh relaxu. Ať už se jedná o sklenku vína po náročném dni, vychutnávání tabákových výrobků nebo odměňování se sladkostmi. Nutně se nejedná o nic tak špatného a závažného. Tyto oblíbené zvyky a potraviny však mohou hladce vymknout kontrole. Je proto potřeba dát si pozor na to, jak moc velkou roli hrají v našem životě. Pokud už nyní vnímáme, že náš život ovlivňují více, než bychom chtěli, je čas na změnu. Zkuste proto sklenku vína vyměnit za nealkoholickou variantu vašeho oblíbeného drinku, místo pátého šálku kávy si dát kvalitní zelený čaj a klasické tabákové výrobky nahradit například za zahřívaný tabák. V současnosti se velké popularitě těší například Pulze. Během jeho užívání nedochází k procesu hoření a celková škodlivost se tak snižuje až o 80 procent. Pokud tedy toužíte svou zálibu dostat více pod kontrolu, Pulze je ideálním řešením. Kromě snížené škodlivosti vám také jistě udělá radost, že s Pulze již nemusíte řešit

  • Zápach oblečení

  • Žloutnutí zubů a nehtů

  • Obtěžování okolí

Návodů na to, jak si nastavit rutinu existuje spousta. Ať už tedy cítíte, že se potřebujete zklidnit nebo na sobě prostě jenom chcete zapracovat, můžete se nějakým z nich inspirovat. Nezapomínejte však na to, že každému z nás vyhovuje něco jiného a není tak třeba se pevně držet toho, co vyhovuje jinému.

Autor: Elena Gotfried