Semena rostliny Paulinie nápojné známé jako guarana dokážou pomoci povzbudit unavenou mysl i tělo a předcházet celé řadě zdravotních obtíží počínaje depresemi a konče menstruačními bolestmi. Guarana pomůže také likvidovat v organismu volné radikály a tak bojovat s oxidativním stresem. Mnoho lidí si také oblíbilo její účinky zvyšující úroveň mozkové činnosti, zlepšení paměti a soustředění. Podpůrného vlivu guarany využívají s úspěchem také lidé snažící se zhubnout.

Předávkování guaranou není jen strašák

Díky velkému množství pozitivních účinků si ale mnozí lidé nepřipouštějí, že guaranou se dá také předávkovat. Množství účinné látky, která již vede k nežádoucím účinkům je ale u každého individuální a je potřeba na sobě vhodnou míru vypozorovat. Zpočátku je tak lepší postupovat obezřetně, konzumovat tento všelék v menších dávkách a sledovat odezvu organismu. Je potřeba si uvědomit, že guarana obsahuje poměrně velké množství kofeinu, který se navíc uvolňuje postupně, takže projevy jako neklid, bušení srdce, nervozita, časté močení či žaludeční nevolnost podobné nadměrné konzumaci kávy by měly být včasným znamením o příliš vysokých konzumovaných dávkách guarany.

Neberte si tabletku guarany večer

Budete-li však ke svému organismu ohleduplní, může být guarana skvělým prostředkem k jeho posílení a povzbuzení. Kromě obezřetnosti vůči předávkování, je vhodné se vyhnout také její konzumaci v pozdních večerních hodinách. Díky povzbuzujícím účinkům může totiž způsobovat potíže s usínáním a spánkem jako takovým. V některých případech byly zaznamenány také poruchy vidění a hučení v uších.

Co dělat, jestliže se u vás již některý z příznaků předávkování vyskytne?

U většiny průměrně citlivých osob může dojít k předávkování a projevům nežádoucích příznaků již po požití přibližně 20 g prášku. Nežádoucí příznaky většinou samy odezní. Jejich intenzitu ale můžete zmírnit dostatečným příjmem tekutin a pohybem. Jestliže jste přebuzeni a nedokážete usnout, buší vám srdce a třeští hlava, protože jste pozřeli větší než velké množství guarany, vydejte se na procházku, nadýchejte se čerstvého vzduchu a snažte se odreagovat pohybem. K tomu si přiberte termosku s čajem. Asi nejhorší, co můžete při předávkování guaranou udělat, je sedět a odpočívat. Buďte trpěliví, účinky guarany mohou přetrvávat i několik hodin, ale jednou určitě přejdou.