Lichořeřišnice je nenáročná rostlina, která však najde široké využití v kuchyni i lidové medicíně. Můžete si ji vypěstovat i doma. Poradíme vám, jak na to.
Lichořeřišnice větší
Lichořeřišnice pochází z oblasti And, kde ji tamní obyvatelé hojně využívali k léčbě infikovaných ran. Využijete ji nejen při léčbě různých neduhů, ale skvěle jí obohatíte různé pokrmy.
Rod lichořeřišnic čítá asi 90 druhů. Nejčastějším zástupcem tohoto rodu je lichořeřišnice větší. Jedná se o jednoletou bylinu, která na první pohled zaujme svými až 7cm velkými výraznými květy oranžově červené barvy. Doba kvetení je od června až do října.
Jak na pěstování
Lichořeřišnici zvládne vypěstovat i nezkušený pěstitel. V našich podmínkách roste jako letnička, kterou můžeme pěstovat na záhonu nebo dokonce v květináči či truhlíku na okenním parapetu. Má ráda slunná místa a není náročná na živiny obsažené v půdě, naopak přebytek dusíku je na škodu. Její předností kromě jiných je i to, že odpuzuje škůdce i na ostatních rostlinách a stromech. Výhodné umístění je například pod jabloněmi nebo v blízkosti brambor.
Rozhodnete-li se pro pěstování ze semen, vysejte je přímo na záhon do hloubky asi 2 cm. Semena nikdy nenechte přeschnout, nevyklíčila by. Můžete také předpěstovat sazeničky za oknem nebo ve skleníku. Ať už zvolíte kterýkoliv způsob, lichořeřišnici vždycky umístěte ven až tehdy, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, nejlépe v druhé polovině května.
Během růstu rostlinu příliš nepřihnojujte. Nenasadila by tolik poupat, která jsou žádoucí. Odkvetlá květenství pravidelně odstraňujte, aby se lichořeřišnice příliš nevysilovala.
Použití
Lichořeřišnice obsahuje celou škálu látek s bakteriostatickým a insekticidním účinkem, pomáhá proti streptokoku i zlatému stafylokoku. Využívá se k léčbě urologických potíží, nemocí dýchacích cest i k léčbě defektů kůže. Konzumace květů, které obsahují lutein, podporuje udržení dobrého zraku. Na trhu je dnes dostupná celá škála preparátů:
- lichořeřišnice kapky nebo tinktura,
- lichořeřišnice tablety,
- bylinný extrakt.
Pokud jste si lichořeřišnici vypěstovali sami, zužitkujete ji vlastně celou. Jak její listy, tak květy, poupata i pupeny mají příjemně kořenitou chuť, kterou oceníte v salátech a pomazánkách. Bude vám připomínat řeřichu, se kterou někdy bývá zaměňována. Poupata a nezralé plody naložené v octu konzumujte jako náhradu kaparů. Z nati lichořeřišnice, kopřivy, cibule a barvínku si můžete připravit základ pro tinkturu na podporu růstu vlasů.