Tento název zavedli francouzští lékaři pro zvláštní druh hrudkovitého tuku, který se vyskytuje pod kůží na různých částech těla. V češtině se používá také výrazu „pomerančová kůže“.
Ovšem není to jej kosmetická vada, ale také bolestivý zánět tkání. Celulitidou trpí hlavně ženy, u kterých se vyskytuje na stehnech, hýždích, někdy i na pažích či na podbřišku.
Příčiny vzniku
Řada naturopatů a také kosmetických odborníků tvrdí, že tuto chorobu způsobuje ukládání toxických látek v těle. Údajně je na vině špatná výživa s vysokým obsahem průmyslově zpracovaných potravin a nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. To je pak příčinou tvorby kapes naplněných vodou, tukem a nečistotami. Kapsy v podobě dolíčků se ještě zvýrazní po stisknutí postiženého místa mezi dvěma prsty. Postiženým ženám se doporučuje pročišťující a detoxikační dieta založená na vysokém podílu čerstvé zeleniny a ovoce. Zároveň se zakazuje pít čaj, kávu a alkohol.
Jak je to ve skutečnosti
Výše uvedené názory se neopírají o žádný seriozní lékařsky podložený důkaz. Dolíčková kůže označená jako celulitida je běžný jev a u žen vyvolává zbytečný pocit viny a snižování sebevědomí. Podle většiny lékařů a vědců se hrudky tvoří z obyčejného tuku a toxické zplodiny s tím nemají nic společného. V podstatě se jedná o naprosto přirozený proces.
Proč na stehnech a bocích
Tyto partie jsou postihovány celulitidou i u štíhlých žen, jelikož příčinou jsou prostě ženské hormony estrogeny. Zapříčiňují zvýšené ukládání tuků pod kůží, zatímco muži část tuku skladují uvnitř, pod svaly.
Po přechodu se ženám ukládá více tuku v dolních partiích těla. Tato tendence se dá ovlivnit, či dokonce odstranit doplňkovou hormonální terapií. Důvodem je také slábnutí pokožky žen v důsledku stárnutí, čímž pokožka ztrácí pružnost a dolíčkování je výraznější. Proto je celulitida naprosto přirozeným rysem ženského těla a nezpůsobuje žádnou újmu na zdraví, kromě kosmetického dojmu. K rozvoji celulitidy přispívá i opalování, jelikož kůže nadměrně vystavená slunci rovněž ztrácí pružnost.
Jak pokožku zpevnit
Příliš nepomáhá liposukce, injekce či elektrolýza, neboť z dlouhodobého hlediska nejsou účinné. V některých případech pomáhají masáže, ale nejvíce tělesná aktivita – cvičení, plavání, cyklistika, chůze či tanec. Ideální je nízkotučná dieta s vysokým příjmem ovoce a zeleniny, nejlépe v čerstvém stavu.